Dom Kilara

Przy ul. Kościuszki 165 w Katowicach powstaje wyjątkowe miejsce poświęcone muzyce i kulturze – Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej. Realizacja całej inwestycji ma potrwać do połowy 2025 r., a jej łączny koszt to ponad 18 mln zł.

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej będzie zlokalizowane w domu, w którym mieszkał i tworzył Wojciech Kilar. W części muzealnej gościom będą udostępnione różne pomieszczenia, np. salon, w którym mają być organizowane seanse filmowe. Ponadto będzie można zobaczyć należące do kompozytora przedmioty, jak m.in. fortepian, rękopisy czy książki.

Posesja przy ul. Kościuszki to obecnie plac budowy, a prace toczą się zarówno w dotychczasowym domu kompozytora, jak i nowopowstającym obok niego budynku. Jednorodzinny budynek nie mógłby pełnić wszystkich zaplanowanych funkcji, dlatego obiekt jest rozbudowywany, a w nowej części znajdzie się druga część wystawy. Będzie ona miała charakter edukacyjny i zostanie poświęcona różnym gatunkom muzycznym. Będzie to nowoczesna przestrzeń wypełniona interaktywnymi narzędziami.